Bradavice ( verrucae ) sú kožné výrastky vírusového pôvodu, ktoré spôsobuje ľudský papilomavírus (HPV - Human Pappiloma Virus). Dosahujú veľkosť od 1 milimetra až do cca 1 centimetra, výnimočne aj niekoľko cm v prípade vzájomného splynutia, vtedy ich označujeme ako mozaikové bradavice. Vyskytujú sa buď samostatne, v zhlukoch, alebo už spomínaných splývajúcich ložiskách.
Bradavice sú infekčným vírusovým ochorením kože a prechodných slizníc. Ich lokalizácia je v podstate kdekoľvek na tele, doslova môžeme povedať, že sa môžu vyskytovať od hlavy po päty, nevynímajúc všetky telesné otvory. Najčastejší výskyt je na prstoch rúk a na chodidlách, najmä na podošvách. Špecifickým typom bradavíc sú kondylómy, ktoré sú pohlavne prenosné, preto im venujeme samostatný popis.
Aké typy bradavíc rozlišujeme:
Vzhľad plochých bradavíc je nenápadný, sú bledé, málo vystupujúce, malých rozmerov. Najčastejšie tzv. pravé bradavice majú vzhľad malých hrbolčekov s hrubším a drsným povrchom. Nitkovité, strapcovité bradavice plne vzhľadom zodpovedajú svojmu označeniu, vyzerajú ako na stopke. Chodidlové bradavice naopak nevyčnievajú, pretože pri chôdzi sú postupne zatláčané dovnútra kože ale ich okolie tiež výrazne hrubne, preto sú často zamieňané za kurie oká. Pre ich lokalizáciu bývajú veľmi nepríjemné, spôsobujú tlak až bolestivosť. Ťažšie je ich eliminovať, vo vnútri môžete pozorovať tzv. čierne bodky označované aj ako korienky bradavice, čo sú krvné kapiláry, ktoré bradavicu vyživujú.