Nechty
Nechty sú neodmysliteľnou súčasťou koncových častí našich rúk a nôh.
Nechtové platničkly tvorí keratín, ktorý sa rovnako nachádza vo vlasoch aj v vonkajšej vrstve kože. Nechty vznikajú vyrastaním tvrdnutím tkaniva z oblasti nechtovej zárodočnej vrstvy, ktorá je uložená pod základňu nechtu a chránená je významnou vrstvičkou kože, ktorú nazývame kožtička.
Rýchlosť rastu je jednotlivých ľudí odlišná v závislosti na faktoroch veku, celkového zdravotného stavu a stravy. Nemalú úlohu zohrávajú aj lokálne vplyvy ako dlhodobé nosenie konkrétneho typu nevhodnej obuvi, zlozvyky typu onychofágie (obhrýzania nechtov), či nadmernej záťaže. Nechty na rukách môžu byť ovplyvnené zaťažujúcou manuálnou prácou, prípadne chemikáliami. Nechty na nohách môžu byť tiež preťažené napr. u športovcov, i umelcov (napr. tanečníci baletu). Obom lokalitám sa nevyhýbajú ani infekcie či už ide o vírusy, baktérie, huby či kvasinky.
Aká je funkcia nechtov? Nechty fungujú ako ochranný štít na končekoch prstov, ktoré sú veľmi citlivé a zraniteľné. Bez tejto ochrany by boli mnohé činnosti pre nás bolestivé až nerealizovateľné. Uvedomme si, že práve končeky prstov sú najcitlivejšie a najužitočnejšie pre jeden z našich zmyslov hmat.
V súčasnosti stúpa na dôležitosti aj estetická funkcia nechtov, ktorej základom sú zdravé nechty.
K postihnutiam nechtov a ich bezprostredného okolia patria :
- poruchy rastu , lámavosť, štiepivosť
- zarastajúce nechty, odborne unguis incarnatus
- mykotické infekcie (vláknitými hubami, kvasinkami) tzv. onychomykóza
- bakteriálne infekcie
- vírusové okolonechtové bradavice , HPV vírusového pôvodu
- podnechtové zakrvácania - známy úraz v blízkej minulosti
- závažným prejavom sú podnechtové pigmentácie - čím skôr treba vyhľadať lekára
- onychofágia - obhrýzanie nechtov
- kvalitatívne zmeny nechtových platničiek pri iných ochoreniach