Tejpovanie nechtov
Tejpovanie je skôr známe z rehabilitačnej, lymfologickej, ortopedickej a športovej medicíny, pri ktorej sa využíva inovatívna vynikajúco adhezívna elastická, poloelastická páska, v anglickom jazyku tape, od ktorého sa udomácnil aj názov tejto techniky.
Pri problematike zarastajúcich nechtov si našla táto staronová technika svoje miesto práve vďaka špeciálnym a vylepšeným vlastnostiam tohto zdravotníckeho materiálu.
Použitím viacerých tejpovacích techník a pochopením princípu ich fungovania sa dá výrazne odľahčiť zarastajúcemu nechtu najmä v počiatočných štádiách tohto postihnutia.
Komu je procedúra určená
Tejpovanie na zdravej koži je možné u rôznych vekových skupín, s prihliadaním na hrúbku kože, jej citlivosť či precitlivenosť.
Ako prebieha procedúra
Aplikáciu tejpov prevádza zaškolený zdravotnícky personál.
Kožu v okolí liečeného nechtu je potrebné vhodne pripraviť.
Dôležitou časťou procedúry je výber správnej veľkosti tejpu, ako aj technika naloženia tejpu.
Veľkou výhodou je, že počas aplikácie prevádzame zároveň podrobnú inštruktáž pacienta, ktorý následne túto liečbu aplikuje sám na sebe v domácich podmienkach bez nutnosti častých návštev ambulancie.
UPOZORNENIE: Tejpy sa nesmú skladať tzv. strhávaním, ako pri iných zdravotníckych páskach (leukoplast, leukopor a pod.), nakoľko by mohlo dôjsť k vážnemu poškodeniu kože zvlášť u detí a pri stenčenej, citlivej koži.
Ako správne zložiť tejp:
Zásadne pri odstraňovaní je potrebné tejpy najprv dôkladne navlhčiť vodou. Pokiaľ pri opatrnom odstraňovaní problém s fixáciou pásky na koži pretrváva, odporúčame použiť aj olej (môže ísť o slnečnicový, olivový a pod.)