Pigmentácie
Pigment melanín v ľudskom tele tvoria bunky, nazývané melanocyty. Ich aktivita je potencovaná najmä UV žiarením.
Nadmerná pigmentácia kože znamená nadbytok melanínu. Tá sa prejavuje v rôznych podobách od malých fliačikov až po rozsiahle plošné mapy, pokrývajúce podstatnú časť pokožky. Pri hyperpigmentácii produkujú kožné bunky veľké množstvo farbiva, a to buď melanínu, ktorý je hnedej farby a vzniká ako reakcia na slnečné žiarenie alebo hemoglobínu, ktorý je skôr svetlý. Žiaľ, ich odstránenie nie je zďaleka také jednoduché, ako ich vznik.
- Pehy ( lentigo simplex) sú typickým znakom svetlovlasých alebo červenovlasých ľudí, ktorých pokožka býva zvyčajne alabastrovo biela. Existujú však aj výnimky. Rozšírené sú na nose, tvári, v dekolte, ale tiež na rukách, či chrbáte.
- Solárne lentigo ako reakcia na prvé jarné slnko
- Melazma / Chloazma, typická pre tehotenstvo, ktorá sa prejavuje dominantne na tvári. Trpí ňou až 90 % tehotných žien, spúšťačom je tiež užívanie antikoncepcie, používanie nevhodnej kozmetiky , alebo liečiv v kombinácii so slnečným žiarením
- Pozápalová hyperpigmentácia častá po akné, pri atopickej dermatitíde, po zákrokoch ako hlboké chemické pílingy, dermabrázie, laserové ošetrenia. Našťastie je táto pigmentácia v kategórii úspešnejšie liečiteľných.
Liečebné možnosti
Presná diagnostika je prvým predpokladom k správnemu výberu cielenej liečby.
Napriek tomu samotná liečba pigmentácií rozhodne nepatrí k tým jednoduchým. Naopak je takpovediac nevďačná najmä z hľadiska prognostiky vývoja liečeného nálezu a vyžaduje veľkú trpezlivosť zo strany lekára a od pacienta aj istú dávku sebadisciplíny .
Liečba pigmentácií vyžaduje v drvivej väčšine prípadov kombinácie viacerých liečebných foriem a metód, aby sa dosiahla ich redukcia či čiastočná , alebo aj úplná.
Komplexnosť terapie je základom "boja" s pigmentáciami: